Bonus na konec

Jachym_Topol9

Když bylo Jáchymovi Topolovi 20 let, tiskl letáky, které vyzývaly k demonstraci. K tomu potřeboval rozmnožovací barvu, k níž se nedalo jen tak dostat. Někdo z jeho známých domluvil s jednou slečnou z tiskárny, aby mladému Jáchymovi tajně dávala barvu.

Navzájem se vůbec neznali, ani se nijak nedomlouvali, protože tak hrozilo menší riziko. Jáchym vypozoroval, které dny slečna v tiskárně pracovala, a číhal tam na ni. Když odcházela z práce, nenápadně na zem pokládala plechovku s barvou, Jáchym ji sledoval zpovzdálí a až to bylo “bezpečné”, vyrazil pro barvu.

To se dělo tak dlouho, až se Jáchym do slečny zakoukal. Tahle love story bohužel nemá šťastný konec. Po revoluci se ji snažil najít, ale prý utekla někam do Austrálie, a tak se už nikdy nesetkali.

 

Jáchym Topol s kamarádem chodil v zimě na Sněžku, aby si vyměňovali materiály s Poláky. Na zádech nosili až 60 kg letáků. Samozřejmě věděli, že jsou sledováni, věděli ale taky, kdy se hlídky střídají a tím pádem i to, kdy je možné výměnu provést.

Batohy si vyměňovali v lese, kde na ně nebylo vidět. Poláci zašli mezi stromy, kde nechali batoh. Jáchym vešel do lesa a svůj batoh vyměnil za ten od Poláků. Jednou ale Poláci omylem přinesli oranžový batoh místo zeleného. Hlídka si všimla, že odchází s jiným batohem, než přicházel, a bylo zle.