Pieta

Pieta

online i offline zapálení svíčky

Pietní místo na Národní třídě bude krásné a důstojné. Pokud nemůžete dorazit na Národní třídu, můžete napsat vzkaz a zapálit virtuální svíčku. Dobrovolníci z Díky, že můžem ji za vás na místě v přímém přenosu položí.

Sametový brunch

Sametový brunch

domácí edice

Sametový brunch, který připravujeme ve spolupráci s Breakfaststory, vám přivezeme až domů. Zároveň s každou takovou snídaní poputuje druhá porce seniorovi v nouzi, který by si ho jinak nemohl dovolit. Objednávejte do 14.11.!

Modlitba

Modlitba

pro Martu

I letos v 17:11 zazní ikonická Modlitba pro Martu napříč rádiovým éterem a v Praze a dalších městech z venkovních rozhlasů. Živě ji zazpívá Jana Kirschner.

Rozsvícené budovy

Rozsvícené budovy

v barvě trikolory

Významné budovy se večer rozsvítí na připomínku 17. listopadu v barvách české trikolory.

Listopadoviny

Listopadoviny

speciál Deníku N

Listopadoviny, speciální tematické vydání Deník N, dostanete na Národce a budou dostupné online i ve vaší nejbližší trafice. Přibalíme vám ho také zdarma k Sametovému brunchi!

Obývák

Obývák

Václava Havla

Jak to vypadá doma v obýváku u Formanů, Trojanů, Vondráčků nebo Holubů? V čem se jejich hodnoty shodnou a kde se už vytváří tzv. generační propast? Debata mezi rodiči a dětmi vám dá nahlédnout do intimních a otevřených rozhovorů dvou generací v rámci jedné rodiny. Přijďte si poslechnout mezigenerační dialog moderovaný Hanou Slívovou a Barborou Šichanovou o vnímání demokracie, svobody volby, ale i těžkostech doby dnešní a minulé.

Procházky s Pragulic

Procházky s Pragulic

Divoký devadesátý

Vyrazte ve sváteční den na procházku, na kterou určitě nezapomenete! To, že svoboda pouze nedává, ale může i brát, vám ukáže dlouholetá obyvatelka Hlavního nádraží Ivana a bývalý vekslák Petr. Komentovaná procházka povede nejen centrem Prahy, ale také po spletitých cestách lidských osudů, zákoutími vnímání svobody, ale i opo divokých porevolučních devadesátkách.

Vzdělávací tramvaje

Vzdělávací tramvaje

Na Národce můžete nastoupit do naší speciální tramvaje, která vás vezme na vzdělávací cestu časem! Trasa povede napříč událostmi minulého režimu. Zastavíme se na přednášce o vývoji KSČ od Muzea paměti XX. století, na prezentaci dokumentárního projektu Knihovny Václava Havla a u netradičního rozboru politických proslovů z Divadla X10. Nebojte, naše tramvaj stojí kolama na zemi na Národní třídě a tudíž nikam nepojede. Jízdenka není potřeba!

Výtvarná tramvaj

Výtvarná tramvaj

Skautského institutu v Rybárně

Nastupte do tramvaje, ze které si děti odnesou nejen zážitky, nové kamarády a dovednosti, ale taky povědomí o tom, co to znamená svoboda volby a proč není samozřejmostí.

Divadlo online

Divadlo online

Divadlo Drak: Zeď

Z hradeckého divadla Drak vám přívážíme záznam představení Zeď, aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Autobiografický příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse je o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody. Inscenace je hudebně vizuální groteskou a klade si za cíl přiblížit nejmladší generaci nelehkou dobu totality.

Talkshow

Talkshow

Vosto5: Kupé V Lese

Tak trochu netradiční talkshow divadelní skupiny Vosto5 moderují Ondřej Cihlář a Petr Prokop. Tentokrát si budou s humorem sobě vlastním povídat o sametové revoluci, dobách minulých, ale i jiných těžkostech života s publicistikou Petruškou Šustrovou a spisovatelem Jáchymem Topolem.

Debata

Debata

Deník N: Aktivní a odpovědní

Jaká je dnešní mladá generace? Často o ní panuje představa, že se nezajímá o dění kolem sebe a informace přijímá jen pasivní formou na sociálních sítích. Tento zjednodušený pohled ale vyvracíme konkrétními příklady angažovaných mladých lidí. Jaká je jejich motivace k tomu být aktivní? Jak se k tomu staví jejich vrstevníci? A jaké nástrahy před nimi stojí ze stran úřadů, kolegů či okolí? Tentokrát dáme slovo přímo mladým angažovaným lidem pod moderátorskou taktovkou Filipa Titlbach

Divadlo živě

Divadlo živě

Tisicíhran: Tanky na plovárně

Tímto dokumentárním představením završují naši trilogii o významných epochách českých dějin 20. století. Postavy Fialky a mejdlíčka zažívají bouřlivé zkušenosti mládí v 60. letech, hledají svou vlastní identitu a na pozadí společenských a politických událostí dospívají. Jak do jejich osudů zasáhlo Pražské jaro a jeho násilné ukončení? Podle čeho se rozhodovali v kritických momentech? Emigrovali nebo zůstali? Osobní svědectví našich aktérů je doplněno unikátními dobovými záběry ze soukromých archivů.

Procházka

Procházka

Muzeum paměti XX. století: Únor 1948

Přijměte pozvání na procházku, která vás provede památnými místy politického převratu v roce 1948. Před 73 lety se v Československu odehrál státní převrat, který předznamenal dlouhou vládu jedné strany. Na procházce se dostanete přímo na místa v centru Prahy, kde to tenkrát všechno stalo.

Divadlo živě

Divadlo živě

OLDstars: Stojím v řadě!

Smršť apelativních monologů z pera italského dramatika a autora standupů. Ascanio Celestini je dobrý pozorovatel banální každodennosti okolo nás. Dovede ji snadno přetavit v pochopitelný příběh. Vtipný, dojemný, burcující i provokující. V sedmi textech hořkosladkým vtipem atakujeme svět, jehož součástí je každý z nás. (Pozor na dětské uši, v inscenaci zaznívají vulgarismy).

Výstavy

Výstavy

na Národce

Těšit se můžete jako již tradičně na výstavu Střípky revoluce ve spolupráci s organizací Post Bellum. Opráski 89± satiricky a s nadhledem mapují normalizaci, revoluční rok 89 a raná porevoluční léta. Expozice A neříkej to ve škole (divadlo Drak) sleduje příběh fiktivní rodiny na časové ose od roku 1968 do roku 1989 a vypráví ho formou komiksu..

kostel

kostel

sv. Voršily

Kostel svaté Voršily na Národní třídě je symbolem víry a naděje. Jeho ticho prostoupí člověka hned u vstupu. Může se zastavit, být se sebou samým a nechat k sobě promlouvat příběhy těch, pro které věřit znamenalo v minulém režimu nejednu překážku. Zvuková instalace složená z výpovědí sester Voršilek vyprávějících nejen o událostech, které se odehrály 17. listopadu v kostele svaté Voršily, ale i o běžném životě řádových sester.

Bohoslužba

Bohoslužba

U Martina ve zdi

Děkovná bohoslužba na závěr svátečního dne proběhne v kostele sv. Martina ve zdi. Kázat bude signatář Charty 77, evangelický farář Jan Keller.

Debata

Debata

Respekt: Kdy se Bělorusové dočkají svobody?

Poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko zmanipuloval loňské prezidentské volby v Bělorusku. Poté čelil nebývale silné vlně odporu statisíců nespokojených obyvatel. Lukašenkovu totalitnímu režimu se však podařilo protesty potlačit tvrdými represemi a násilím. Myšlenky na revoluci se tak z ulic vrátili zpět do hlav lidí. Co může současnou bezvýchodnost zlomit a konečně do Běloruska přinést svobodu? Přijďte na debatu s Respektem o současném Bělorusku.

Virtuální

Virtuální

trikolora

Symbolicky se můžete připojit k oslavám připnutím trikolory rovnou z gauče, díky instagramovému filtru.

Sametový playlist

Sametový playlist

nejen k brunchi

Zaposlouchejte se do Sametového playlistu, který v sobě ukrývá hudební klenoty minulého režimu. Ten je už naštěstí za námi. Tyhle písně by ale podle nás měly znít napořád! Ať už preferujete poslech přes Spotify, Apple Music, YouTube nebo Deezer, máme všechno. Račte si vybrat, co vám sedí nejvíc.