Nový pohled na svobodu i díla

Do soutěže se přihlásily čtyři desítky studentů napříč fakultami pražských uměleckých škol. Návrhy tak čítaly grafiky i fotografie, abstrakce i díla velmi konkrétní. Rozmanité jsou i pocity, které vyvolávají – některé podtrhují důvody k oslavám, jiné hodnotí uplynulých 30 let kriticky. Prezentace děl je navíc podtržena rozšířenou realitou. Ta dokáže jednotlivé plakáty rozhýbat přímo ve vašich mobilních telefonech poté, co si stáhnete aplikaci Festival svobody od vývojáře Synetech. Vyzkoušejte si aplikaci i nyní na fotkách v galerii!

15. 9. - 15. 10. v ulici Na příkopě a na Letišti Václava Havla

Vítězové soutěže

Daniel Daniel

Daniel

Kinský

UMPRUM

Na oslavy 30 let svobody se rozhodl upozornit tak, jak to dělají velké firmy – slevou! Při bližším zkoumání plakátu ale zjistíte, že se jedná o mnohem podstatnější sdělení. O svobodu. Právě tu Daniel vnímá jako niternou věc, díky které můžeme svobodně tvořit a jednat.

Daniel Daniel

Daniel

Vojtíšek

UMPRUM

Cinkání klíči je jedním ze symbolů sametové revoluci. Daniel klíče zvolil jako ústřední motiv svého díla. V něm dochází k symbolickému předávání revolučních hodnot dalších generaci, ale dotýká se třeba i problému s bydlením, který musí dnešní generace mileniálů řešit.

Jakub Jakub

Jakub

Ra

FAMU

Jakub chápe svobodu jako možnost být tím, kým chceme. S tím souvisí i možnost otevřeně přiznat svoji orientaci a nebát se kvůli tomu perzekuce. Tématem jeho dvou plakátů je tak LGBTQIA+ komunita.

Jan  Jan

Jan

Hladík

AVU

Fňukat! To je zdánlivě minimalistické sdělení díla Jana Hladíka. Ve skutečnosti ale poukazuje na společný rys zemí bývalého sovětského bloku. Ty podle autora ani po 30 letech od revoluci neví, zda se přiklonit k prozápadnímu či provýchodnímu směřování.

Jan Jan

Jan

Kvíz

UMPRUM

Plakát se jmény 30 nejbohatších Čechů – tak vypadá dílo Jana. Někteří podle jeho slov zbohatli i na úkor ostatních. Všichni prý totiž nemohou svobody využívat tak jako privilegovaná většina.

Kateřina Kateřina

Kateřina

Kuchtová

AVU

Kateřina ve svém díle zkoumala skutečný význam slova svoboda. Pátrala po něm v Listině základních práv a svobod. Výsledkem je mapa svobod, které by měly být právně zaručené.

Lucie Lucie

Lucie

Michnová

UMPRUM

Spolužák Rico je pro Lucii ztělesněním člověka, který žije svůj život vědomě a svobodně. Proto se stal ústřední postavou jejího díla.

Martin Martin

Martin

Kyjovský

UMPRUM

Pravda vítězí, Chceme čistý vzduch a Nechceme násilí. Hesla sametové revoluce zdobí plakáty Martina. I po třiceti letech jsou stále aktuální a obecně platná.

Patricie Patricie

Patricie

Belecová

DAMU

30 klíčů, 30 klíčových událostí posledních 30 let. Patricie vybrala nejzásadnějších okamžiky našich novodobých dějin a symbolicky je vepsala do klíčů, který mi se v listopadu 1989 cinkalo za svobodu.

Sofie Sofie

Sofie

Makanová

UMPRUM

Sofie k příležitosti 30. výročí sametové revoluce zahalila do sametu sochu sv. Václava na Václavském náměstí, kde se konaly klíčové demonstrace listopadu 1989.

Prohlédněte si všechna díla!

Informace o soutěži

Pravidla soutěže

Soutěž vylásily AVU, UMPRUM a AMU ve spolupráci se spolkem Díky, že můžem. Tématem soutěže bylo 30 let od sametové revoluce, oslava demokracie a svobody a s nimi spojené příležitosti, které naší společnosti přinesl konec totalitního režimu.

O výběru vítězných návrhů rozhodla osmičlenná komise.