morina_lomy21

MEXIKO, AMERIKA NEBO TŘEBA KANADA

To vše se nachází u nás, nevěříte? Amerika je název celé soustavy vápencových lomů, které najdete v okolí Mořiny. Nejznámějšímu lomu, Velká Amerika, se přezdívá český Grand Canyon a není těžké uhodnout proč. Po ukončení těžby v 60. letech se oblast stala oblíbeným cílem hlavně trampů, kteří lomům začali dávat různá neoficiální jména, která se však zachovala dodnes. Oblast láká nejen turisty, ale také i filmaře. V těchto místech se točil třeba Limonádový Joe.

morina_lomy17

JAKO ZA OCEÁNEM

Existují dvě teorie, proč se lomy jmenují tak, jak se jmenují. První to připisuje trampům, kteří si lomy záhy po skončení těžby oblíbili.  Amerikanismy jsou v trampském prostředí naprosto běžné. Druhá teorie vychází z toho, že se zde těžil vápenec na americký způsob. Jaká teorie je pravdivá, už se můžeme asi jen dohadovat.

morina_lomy05

ČESKÝ MAUTHAUSEN

Tak přezdívali vězni za minulého režimu lomu Mexiko, který má ze všech okolních lomů asi nejpohnutější historii. Mauthausen byl jeden z nejznámějších koncentračních táborů v Rakousku. To napovídá tomu, že dostat se do lomu Mexiko nebyla žádná výhra. Sluneční paprsky se nikdy nedotknou vodní hladiny, můžou za to vysoké stěny lomu. Komunisti sem v letech 1949 a 1953 posílali hlavně politické vězně.

morina_lomy02

KRUTÉ PODMÍNKY

Ti museli v nelidských podmínkách denně nalámat až 18 vozíků kamene a ten ještě rozštípat těžkým kladivem. Kdo to nezvládl, byl potrestán. Tvrdou dřinu tu okusilo na 2 tisíce lidí. Většina vězňů skončila po pár týdnech v pankrácké nemocnici. Na jejich počest vznikl na hraně lomu památník. Skrz mříž vysekanou do bloku kamene se můžete na lom Mexiko podívat tak, jak jej asi vnímali v nejtěžších chvílích svého života i oni.