Díky, že můžem!

To chceme i letos říct 17. listopadu na Národní třídě, kde se vše dalo před 30 lety do pohybu. Nechceme nadávat u piva, provolávat patetická hesla nebo deklamovat prázdné fráze. Chceme ukázat, jak se dá naložit s nabytou svobodou – v umění, občanské společnosti, veřejném prostoru. Chceme poděkovat lidem, kteří nám svobodu nejenom umožnili, ale také nám ukázali jak nejlépe s ní naložit. Důstojně a zároveň živě vzdát hold aktérům let ’39 a ’89 a oslavit jediný mezinárodní den, který vznikl právě zde.

Chceme ukázat, že svoboda pro nás není samozřejmostí, ani prázdným slovem. Rádi bychom se setkali a pobavili s Vámi všemi, pro něž je tento den stejně významný jako pro nás. Přijďte si na Národní třídu poslechnout koncerty, zhlédnout divadelní představení, filmy, výstavy. Přijďte zažít jedinečnou atmosféru svodody. Přijďte spolu s námi říct “Díky, že můžem”, všem těm, kteří se tehdy na stejném místě zasloužili o to, že dnes můžeme žít ve svobodě.

#dikyzemuzem

Program

Pouliční umění, koncerty, divadlo, diskuze, literatura, tanec nebo výstavy.
Tím vším oživujeme každoročně na 17. listopadu Národní třídu. Místo, kde se psala historie svobody, musí žít!

 

Hudba

Na pódiích, v klubu, na ulici. Na místech, kde byste ji nečekali. Díky spolupráci s klubem Rock Café připravujeme hudbu všech žánrů a pro všechny generace. V minulých letech vystoupili například Ivan Král, The Tap Tap, Katarzia, Lenka Dusilová, Mydy Rabycad, Ghost of You, WWW Neurobeat, Paulie Garand, Jiří Stivín, Michal Prokop, Please The Tress nebo třeba velký pěvecký sbor Festa Academica.

Divadlo

Svoboda do divadel a divadlo na oslavy svobody! V minulých letech jsme v rámci Korza uvedly řadu divadelních představení v Národním divadle, v blízkém prostoru DUP 39 i přímo na ulici. Mohli jste vidět soubory 11:55, Spitfire Company, Divadlo X10, Divadlo TEJP, Činohra Národního divadla a další.

 

 

Program pro děti

Každoročně přicházejí na Národní celé rodiny a my připravujeme program tak, aby se bavili i ti nejmenší. Divadla, workshopy i vzdělávací program. Chceme, aby si z Národní třídy děti odnesly také co nejvíce z historie, která se na této ulici před třiceti lety psala.

Výstavy

Historické zajímavosti, fakticky i s nadhledem, to přinášejí velkoformátové pouliční fotografické a výtvarné výstavy. Každoročně připravujeme velkoformátovou výstavu ve spolupráci s organizací Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů. V minulém roce ji doplnila speciální edice Oprásků sčeskí historje nebo fotografie Jana Jindry z publikací Heavy Metal MiloviceOsmdesátky.

Vzdělávací program

Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen k tomu ji opakovat. Proto připravujeme každý rok přímo na Národní třídě spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů a společností Post Bellum hned několik vzdělávacích aktivit hlavně pro ty, kteří revoluci ani totalitu nezažili. Těšit se můžete na dobové filmové záběry, fotografie i poutavý výklad zkušených lektorů. Lecčím možná překvapíme i pamětníky.

Obývák Václava Havla

Čteme na náměstí Václava Havla nejen z jeho knih. K veřejnému čtení se uplynulých letech připojili Zdeněk Svěrák, Anna Geislerová, Martha Issová, Jan Potměšil, Olga Sommerová, Michael Žantovský nebo Jáchym Topol. Program připravujeme ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. 

Neziskový sektor

Rozvoj občanské společnosti považujeme za jeden z největších přínosů polistopadového vývoje v České republice. Dává nám možnost podílet se na veřejném životě, bojovat za práva menšin, vytvářet věci kolem sebe nebo jen pomáhat tam, kam stát nedosáhne. Na Národní proto dáváme prostor nejrůznějším neziskovým organizacím. Mezi jinými na příklad Amnesty International, Člověka v tísni, INEX-SDA, Demagog.cz, Post Bellum, Transparency International, Otevřeno nebo Rekonstrukce státu.

Pouliční program

Korzo je především o živé ulici, která je zavřená pro auta, ale otevřená pro vás. Nikdy na ní ale nejste sami. Kromě hudby a divadla na vás čekají diskuse, tanečníci, básníci, chůdaři i nejrůznější performeři. Ulice je také oblečena do barev červené, modré a bílé a připravujeme spoustu míst, kde se můžete s ostatními podělit o své myšlenky a vzkazy.

Sport

Tuto kategorii byste u nás asi nečekali. I my ale slavíme v duchu Tyršova hesla ve zdravém těle zdravý duch. Spolu s Tomášem Touhou jsme už dvakrát uspořádali speciální #runjinak, běh z Albertova na Národní v trase studentského průvodu z 17. listopadu 1989. Proběhněte minulostí až k oslavám na Národní! 

Afterparty v Rock Café

Program na ulici sice utichá spolu s příchodem večera, ale ani pak oslavy svobody nekončí. Program se spolu s Vámi přesune do klubu Rock Café, kde může pokračovat až do rána! V minulých letech jste si mohli poslechnout Ghost of You, Vees, WWW, Karaoke Tundra, Fred Madison, Kewu, Tea Jay Ivo a další.

Aktuality

TZ: Oslavy letošních 30 let svobody mají svojí podobu

Oslavy letošních 30 let svobody mají svojí podobu Praha, 5. června – v Praze se v tomto týdnu setkala necelá dvacítka organizátorů oslav a připomínkových akcí k 30. výročí sametové revoluce. Setkání se uskutečnilo na půdě pražského magistrátu. Ten vlastní akce neplánuje, rozhodl se…

Zpět do Evropy! Blíží se volby do EP

Zpět do Evropy! To bylo jedno z nejvýraznějších hesel sametové revoluce. Letos slavíme spolu se 30 lety svobody také 15 let členství v Evropské unii. Do evropského společenství jsme vstoupili dobrovolně a po nemalém úsilí. Poprvé v historii jsme součástí celoevropských rozhodovacích procesů. Jsme součástí…

Díky, že můžem, z. s.

Jsme spolek tvořený dvěma desítkami studentů. Poprvé jsme se rozhodli přispět svým dílem k připomenutí 17. listopadu svým vrstevníkům i celé společnosti před pěti lety. Chceme poděkovat za to, žijeme ve světě takřka neomezených možností. Máme za sebou již přípravy největšího studentského festivalu v ČR i další projekty.

Výroční zprávu spolku za rok 2018 si stáhněte zde.

 

Festival svobody

Slavíme společně! Na přípravě a koordinaci oslav spolupracujeme
s dalšími organizátory v Praze i jinde po republice. Společně tvoříme společnou platformu Festival svobodySpolečně za svobodu a demokracii! Více na www.festivalsvobody.cz

Ambasadoři oslav

Partneři oslav

Kontakt

… dvacítka dalších členů týmu a bezpočet dobrovolníků přímo na Národní!

Česky / English