Pojďme ukázat, že svoboda pro nás není samozřejmostí ani prázdným slovem“

Jsme neziskový spolek tvořený studenty a mladými lidmi, kteří se zajímají o svět okolo sebe. Připomínáme hodnoty svobody a demokracie současné generaci 
a podporujeme občanskou angažovanost.

655K

lidí korzovalo Národní na 17. listopadu

Korzo Národní je největší oslava svobody v České republice. Za bezmála deset let existence našeho spolku ji navštívily stovky tisíc návštěvníků.

368

škol se zapojilo do Sametu na školách

Studenti pořádají sametové festivaly, organizují projektové dny pro své spolužáky a na programu pro školy spolupracují desítky dalších organizací.

39

aktivních členů týmu

Tým tvoří studenti a mladí lidé z Prahy i regionů. A každým rokem se rozrůstá.

20

realizovaných projektů

A mezi nimi studentské výtvarné soutěže, debaty nebo třeba vlastní audioformáty.

Naše hodnoty

  1. Zaměřujeme se na mladou generaci, její edukaci na poli občanského vzdělávání a moderní historie.
  2. Celoročně komunikujeme o zásadních tématech, která souvisejí s ohrožením svobody a demokracie.
  3. Prosazujeme liberální pojetí lidských práv u nás i ve střední Evropě.

Jak to začalo? V roce 2014 jsme uspořádali první velké oslavy k příležitosti 25. výročí sametové revoluce.

Od té doby popularita oslav stoupala, náš tým se rozrostl a v roce 2019 se povedlo vytvořit velkolepé 30. výročí pro 130 000 návštěvníků z celé republiky.

Jak to začalo

Naše hlavní aktivity

Čemu se věnujeme?

Všechny aktivity

Národní třída je 17. listopadu otevřena všem, kteří si chtějí společně připomenout hodnoty svobody a demokracie. Nabízí možnost uctít památku bojovníkům a bojovnicím za svobodu, reflektovat aktuální dění a taky si prostě společně užít sváteční den.

Chceme tvořit komunity mladých aktivních lidí a otevírat mezi nimi dialog o tom, jaká je jejich vize společnosti. To se daří skrze projekt Samet na školách, který probíhá na více než 100 středních, základních i vysokých školách. Do budoucna se chceme zaměřit zejména na střední odborné školy, učiliště a znevýhodněné regiony.

Audiokalendárium je naučný podcast pro studenty, který atraktivní formou představuje důležité milníky naší cesty ke svobodě. Zhruba desetiminutové epizody se věnují událostem a osobnostem minulého režimu a jsou dostupné zdarma na Spotify a dalších platformách.

Kulaté

30. výročí

V roce 2019 jsme slavili 30. výročí sametové revoluce.

Spolu s Akademií výtvarných umění jsme v roce 2019 vyhlásili soutěž „30 let svobody v umění“. Odborná porota vybrala umělecká díla zapojených studentů z AVU, UMPRUM a FAMU, která jsme rozmístili po Praze, oživili tak veřejný prostor a mladým umělcům dali možnost se prezentovat.

Divadelní rekonstrukce Sametového průvodu, který odkazoval na studentský průvod z roku 1989, se zúčastnily tisíce lidí. Dobovou atmosféru doplnily autentické výpovědi demonstrujících, zásahové vozy VB i symbolické rozdávání květin.

Kam směřujeme?

Od připomínání historie a oslavy svobody jsme se přirozeně posunuli také k současným společenským tématům, kterým se na našich sítích a v rámci dalších projektů věnujeme po celý rok.

Kontaktujte nás

Odebírejte náš newsletter

Chcete vědět o nových projektech nebo jak můžete pomoci? Přihlaste se k odběru novinek.